Advertising Posters
Showing 1089 - 1120 of 1868 results
MOULIN ROUGE French Cabaret
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1952 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 47 x 63 inch (French) |
| Country of Poster | Unknown |
Mountains of France
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Jacques Nathan-Garamond |
| Size | 24.5 x 37.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Moutarde Amora (Mustard) linen backed
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1930 |
| Artist | Leon Dupin |
| Size | 20 x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
MOZART EN FRANCE - 200th Birthday
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1956 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 17.75" X 22" |
| Country of Poster | Unknown |
MOZART FESTIVAL Wuerzburg (Germany)
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1955 |
| Artist | Ludwig Lutz EHRENBERGER |
| Size | 18" x 28" |
| Country of Poster | Unknown |
Ms. Victoria Incres Line
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1971 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 19.75 x 28" |
| Country of Poster | Unknown |
Munich 1972 Olympics - 'Nude' Art series
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1969 |
| Artist | Oskar Kokoschka |
| Size | 25" x 39.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Munich 1972 Olympic Games | Haystack
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Hans Hartung |
| Size | 25 x 39.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Munich 1972 Olympics Archery
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 23.5" x 33.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Munich 1972 Olympics white warter rafting
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Erich Baumann |
| Size | 23.5" x 33.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Munich 1972 Olympics Wrestling
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 23.25" x 33.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Munich Olympics 1972 - Basketball
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Max Muhlberger |
| Size | 34" x 47" |
| Country of Poster | Unknown |
Munich Olympics 1972 Track
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Otl Aicher |
| Size | 23.5" x 33.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Munich Olympics 1972 - Gymnastics
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 33.5 x 47"; |
| Country of Poster | Unknown |
Murcia - Fiesta de Primavera
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Genre 2 | Travel |
| Year | 1955 |
| Artist | Laordem |
| Size | 12.25" x 18.5" |
| Country of Poster | Spain |
Muscletone
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1999 |
| Artist | Charles Anderson |
| Size | 18.5 x 25.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Musee de Lyon
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | Fernand Leger |
| Size | 9 3/8" x 12.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Musee Toulouse-Lautrec at Albi Exhibition
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Pierre Bonnard |
| Size | 21.25" x 34.75" |
| Country of Poster | Unknown |
My Daddy Bought Me a Gov't Bond
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | c. circa 1918 |
| Artist | Henry Patrick Raleigh |
| Size | 20" x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
NANTES MI-CAREME
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1963 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 23.5" x 35" |
| Country of Poster | Unknown |
NANTUA SON LAC
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1950 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 16" X 23..75" |
| Country of Poster | Unknown |
Narciso Machinandiarena Airplane
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1910 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 16.5 x 24.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Narodopisna
| Genre | Maitres de L'Affiche |
|---|---|
| Year | 1895 |
| Artist | Voytech Hynais |
| Size | 15.75" x 11.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Nasser - Trois Gouttes
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1910 |
| Artist | Marcellin Auzolle |
| Size | 12.5 x 15.75 |
| Country of Poster | Unknown |
National Film Day
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Genre 2 | Theatre & Opera |
| Year | 1973 |
| Size | 27" x 41" |
| Country of Poster | US |
National Florida's Westcoast Airlines
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1960S |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 28" x 41.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Navy Day - October 27th
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1941 |
| Artist | Dan Murphey |
| Size | 25 x 36" |
| Country of Poster | Unknown |
Navy Guardians of Freedom Navy Guardians of Freedom Navy Guardians of Freedom
| Genre | Propaganda |
|---|---|
| Year | 1966 |
| Artist | Louis James Nolan |
| Size | 28.5" x 40" |
| Country of Poster | Unknown |
New England - American Airlines
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950s |
| Artist | Bern Hill |
| Size | 30" x 40j" |
| Country of Poster | Unknown |
New England United Air Lines
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1955 |
| Artist | Stanley W. Galli |
| Size | 25" x 40" |
| Country of Poster | Unknown |
New Orleans Go Greyhound
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1960s |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 28" X 38.25" |
| Country of Poster | Unknown |
New Year's Eve Central Park 1974-1975
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | Richard Bernstein |
| Size | 25" x 36" |
| Country of Poster | Unknown |
