Exhibition & Festival Advertising Posters
Showing 1 - 32 of 85 results
100 Jahre Claude Dornier Pioneer der Luftfahrt
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1984 |
| Artist | Oscar Consee |
| Size | 24" x 33" |
| Country of Poster | Unknown |
2018 TCM Film Festival Poster
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 2018 |
| Artist | unknown |
| Size | 18" x 24" |
| Country of Poster | US |
2018 TCM Film Festival Poster
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 2018 |
| Artist | unknown |
| Size | 18" x 24" |
| Country of Poster | US |
2018 TCM Film Festival Poster - Chinese Theatre
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 2018 |
| Artist | unknown |
| Size | 18" x 24" |
| Country of Poster | US |
AKI KURODA FIAC 84, GALERIE MAEGHT
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1984 |
| Artist | Aki Kuroda |
| Size | 24.75" X 32 |
| Country of Poster | Unknown |
Andy Warhol Brillo Pasadena Art Museum
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1970 |
| Artist | Andy Warhol |
| Size | 26" x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
Andy Warhol Double Self Portrait - Louisiana
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1978 |
| Artist | Andy Warhol |
| Size | 24.5" x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
Annie Leibovitz Photography Exhibit
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | c. 1994 |
| Artist | Annie Leibovitz |
| Size | 24" x 30" |
| Country of Poster | US |
Artistes Decorateurs
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | Raoul Dufy |
| Size | 9 3/8" x 12.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Arwed D. Gorella
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1967 |
| Artist | Arwed Gorella |
| Size | 27.25 x 19 |
| Country of Poster | Unknown |
August Osterrieth Frankfurt am Main Drucke
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | c. 1930's |
| Artist | Henze |
| Size | 10.5 x 15.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Bank by Andy Warhol pop art Gaudy savings
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1968 |
| Artist | Andy Warhol |
| Size | 45.25" X 30" |
| Country of Poster | Unknown |
Bernard Buffet - Galerie 65 - Cannes
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1960 |
| Artist | Bernard Buffet |
| Size | 22.5" x 35.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Biting Woman - Florence Exhibition
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1981 |
| Artist | Paul Klee |
| Size | 19 x 27 |
| Country of Poster | Unknown |
Cappiello Caricatures Affiches Paris
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1981 |
| Artist | Leonetto Cappiello |
| Size | 15.5" x 24" |
| Country of Poster | Unknown |
Centre d'Arts Plastiques d'Angouleme
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1985 |
| Artist | Peter Klasen |
| Size | 19.75" x 27.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Dale Chihuly Exhibition
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | c. 1992 |
| Artist | Dale Chihuly |
| Size | 26.5" x 38.5 |
| Country of Poster | US |
DAVID HOCKNEY UMBRELLA EXP.
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1988 |
| Artist | David Hockney |
| Size | 38 x 24 |
| Country of Poster | Unknown |
Democratic National Convention NYC 1980
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1980 |
| Artist | Frank Stella |
| Size | 27.5" x 37.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Dick Tracy Frostone
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | c. 1999 |
| Artist | Charles Anderson |
| Size | 18.5 x 25.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Die Zeppeline des Jan Balet
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1994 |
| Artist | Balao |
| Size | 24 x 33 |
| Country of Poster | Unknown |
Dijon Foire des Loisirs
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1978 |
| Artist | Raymond Savignac |
| Size | 45.5" x 63" |
| Country of Poster | Unknown |
Disney's June is Dairy Month
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Genre 2 | Exhibition & Festival |
| Year | 1955 |
| Artist | unknown |
| Size | 19" x 25" |
| Country of Poster | US |
Douglas Fairbanks Exhibition Poster
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | c. 1985 |
| Size | 23.25" x 33" |
| Country of Poster | Germany |
Einstein, Hair. It's not the style …
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | c. 1960s |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 18" x 24.5: |
| Country of Poster | Unknown |
Elvis Presley Elvis I and Elvis II
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1978 |
| Artist | Andy Warhol |
| Size | 23 x 42 |
| Country of Poster | Unknown |
Exposition Esquisses de Rubens
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1937 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 16.25 x 24.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Finn Gold Cup 1975
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | Tom Grogg |
| Size | 20.25 x 26 |
| Country of Poster | Unknown |
FINNEGAN'S SLEEP
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1986 |
| Artist | David O'Docherty |
| Size | 18.25" x 37" |
| Country of Poster | Unknown |
Folk Sculpture USA
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1976 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 24" X 36" |
| Country of Poster | Unknown |
Fondation Maeght Moments Musicaux
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1975 |
| Artist | Valerio Adami |
| Size | 18" x 26.25" |
| Country of Poster | Unknown |
