Airlines Advertising Posters
Showing 1 - 6 of 6 results
Airplane - biplane (without text)
| Genre | Airlines |
|---|---|
| Year | c. 1920 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 24 X 19.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Fly TWA The Orient
| Genre | Travel |
|---|---|
| Genre 2 | Airlines |
| Year | c. 1959 |
| Artist | David Klein |
| Size | 25" x 40" |
| Country of Poster | US |
Journee Historique de L' Aviation
| Genre | Airlines |
|---|---|
| Year | 1931 |
| Artist | Derat |
| Size | 46 x 61" |
| Country of Poster | Unknown |
Spain Fly TWA (Flamenco Dancers)
| Genre | Travel |
|---|---|
| Genre 2 | Airlines |
| Year | c. 1962 |
| Artist | David Klein |
| Size | 25" x 39" |
| Country of Poster | US |
TWA Airlines Portugal
| Genre | Travel |
|---|---|
| Genre 2 | Airlines |
| Year | c. 1960s |
| Artist | David Klein |
| Size | 24.75" x 30" |
| Country of Poster | US |
United Airlines - Washington, D.C.
| Genre | Travel |
|---|---|
| Genre 2 | Airlines |
| Year | c. 1960 |
| Artist | Anonymous |
| Size | 40.25" x 25" |
| Country of Poster | US |
