World War II Advertising Posters
Showing 65 - 96 of 117 results
Let's Go - Wings for Victory
| Genre | Propaganda |
|---|---|
| Genre 2 | World War II |
| Year | 1943 |
| Artist | unknown |
| Size | 30" x 40" |
| Country of Poster | United Kingdom |
Make this Pledge
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1944 |
| Artist | Frederick G. Cooper |
| Size | 20.25" x 28.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Men Working Together
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 40" x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
More Production
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Herbert F Roese |
| Size | 28 x 40" |
| Country of Poster | Unknown |
More Tomahawks for our United Warriors
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Charles Presbetonequa |
| Size | 10" x 13.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Navy Day - October 27th
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1941 |
| Artist | Dan Murphey |
| Size | 25 x 36" |
| Country of Poster | Unknown |
Next! Japan 6th War Loan | Linen backed
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1944 |
| Artist | Bingham |
| Size | 20 x 28 |
| Country of Poster | Unknown |
Original Save Waste Fats for Explosives
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Henry Koerner |
| Size | 20 x 27.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Our America - Oil (Small)
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 11 x 16 |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Transportation #4 - Variation
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | c. 32" x 22" |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 1943 |
| Country of Poster | Unknown |
Parents' Magazine Poster
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 14.25" x 19.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Pay no more than Ceiling Prices
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1944 |
| Artist | Frederick G. Cooper |
| Size | 20.25" x 21" |
| Country of Poster | Unknown |
Plant a Victory Garden
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | c. c 1940's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 18.5 x 20.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Post Office (American Indian) WWII poster
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Ben Quintana |
| Size | 17" x 21" |
| Country of Poster | Unknown |
Protect His Future (Bonds)
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1944 |
| Artist | Ruth Alexander Nichols |
| Size | 21.75 x 27.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Pull Down Your Shades!
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | c. 1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 20 x 28 |
| Country of Poster | Unknown |
Save For Supremacy
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | WWII |
| Artist | Frank Newbould |
| Size | 20 1/8 x 29 1/8" |
| Country of Poster | Unknown |
Save Freedom of Speech, Buy War Bonds (Large)
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Norman Rockwell |
| Size | 40" x 56" |
| Country of Poster | Unknown |
Save Freedom of Worship
| Genre | Propaganda |
|---|---|
| Genre 2 | World War II |
| Year | 1943 |
| Artist | Norman Rockwell |
| Size | 40" x 56" |
| Country of Poster | US |
Save Waste Fats for Explosives! (L) - linen
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | c. circa 1943 |
| Artist | Walter Richards |
| Size | 32" x 42.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Share the Care - Victory Loan Nurse
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1945 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 8.5" x 18.5" |
| Country of Poster | Unknown |
She's Ready Too
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 22" x 27.75" |
| Country of Poster | Unknown |
STOP LOOSE TALK TO STRANGERS
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | WWII |
| Artist | Essargee |
| Size | 21.75 x 27.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Strong in the Strength in the Lord
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | David Stone Martin |
| Size | 27.75" x 40" |
| Country of Poster | Unknown |
Strong in the Strength of the Lord (L)
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | David Stone Martin |
| Size | 28" x 40.5" |
| Country of Poster | Unknown |
The Battle- Wise Infantry man (L)
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1944 |
| Artist | Jes William Schlaikjer |
| Size | 29 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
The Hope of All the World
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Stoops Herbert Morton |
| Size | 17.5 x 11.5 |
| Country of Poster | Unknown |
The U. S. Marines Want You Enlist Today
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 26 1/3" x 35.75 |
| Country of Poster | Unknown |
They Also Serve, who buy War Bonds
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1945 |
| Artist | Phil Lyford |
| Size | 20 1/4" x 9" |
| Country of Poster | Unknown |
This man is you FRIEND - Englishman
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 14.25 x 20 |
| Country of Poster | Unknown |
THIS MAN IS YOUR FRIEND - Dutch Sailor
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | c. 14.25 x 20 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 1942 |
| Country of Poster | Unknown |
THIS MAN IS YOUR FRIEND - ETHIOPIAN
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 14.25 x 20" |
| Country of Poster | Unknown |
