Theatre & Opera Advertising Posters
Showing 1 - 58 of 71 results
ALCAZAR de PARIS - Large suze format
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1977 |
| Artist | Claude Tantin |
| Size | 30" x 44.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Allez Lido! Paris Cabaret
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1977 |
| Artist | Pierre Laurent Brenot |
| Size | 15 3/8 x 23 |
| Country of Poster | Unknown |
Antar original French opera poster
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1921 |
| Artist | Georges Rochegrosse |
| Size | 26.25" x 34.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Bal du Moulin Rouge Femmes, Femmes
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1983 |
| Artist | René Gruau |
| Size | 15.5" x 24" |
| Country of Poster | Unknown |
Bal du Moulin Rouge Festival Cabaret Paris
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1972 |
| Artist | René Gruau |
| Size | 16" x 23.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Bravissimo Lido (S)
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1970s |
| Artist | René Gruau |
| Size | 15.5" x 23.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Casanovi
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Genre 2 | Polish School of Posters |
| Year | 1990 |
| Artist | Franciszek Starowieyski |
| Size | 27" x 39" |
| Country of Poster | Poland |
Caudieux
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1893 |
| Artist | Henri Toulouse-Lautrec |
| Size | 35.75 x 54.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Concordia Maskenball
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1930's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 24" x 33" |
| Country of Poster | Unknown |
Dance Festival (Vystykime Meno Saviveikia)
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1962 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 31.5" x 20.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Droit D' Ainesse (The Birthright) Opera
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1883 |
| Artist | E Buval |
| Size | 22x30.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Epouse - La (The Bride, The Wife)
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1923 |
| Artist | R. Laroche |
| Size | 31 x 46 |
| Country of Poster | Unknown |
Fanfan la Tulipe | opera thear play
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1890's |
| Artist | Faria |
| Size | 33.25" x 47" |
| Country of Poster | Unknown |
Folies Bergere
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1970s |
| Artist | Alain AsLan (Gourdon) |
| Size | 15" x 22.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Formidable! - Bal du Moulin Rouge Paris
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1980s |
| Artist | René Gruau |
| Size | 15 5/8" x 23 3/4" |
| Country of Poster | Unknown |
Frou Frou
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 2002 |
| Artist | René Gruau |
| Size | 21 x 31.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Girl by a Fence
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1900 |
| Artist | Thomas Wylie |
| Size | 27.75" x 41" |
| Country of Poster | Unknown |
Haddon Hall - theater poster
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1920 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 20" x 30.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Hair: The American Tribal Love-Rock Musical Original Stage Play Poster
| Genre | Music |
|---|---|
| Genre 2 | Theatre & Opera |
| Year | 1968 |
| Size | 14" x 22" |
| Country of Poster | US |
Hameln (Pied Piper of Hamelin)
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. circa 1920 |
| Artist | Signed |
| Size | 23.5" x 33.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Hoyt's A Midnight Bell
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1896 |
| Artist | unknown |
| Size | 28" x 40" |
| Country of Poster | US |
Hughie Stage Play Window Card
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1996 |
| Artist | Robert Richards |
| Size | 14" x 22" |
| Country of Poster | US |
IOLANTHE
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1920 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 20" x 30 |
| Country of Poster | Unknown |
Le Pays du Sourire | Opera 3 Acts
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1929 |
| Artist | Georges Dola |
| Size | 31" x 47" |
| Country of Poster | Unknown |
Les Freres Jaques
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1930 |
| Artist | Jean Denis Malcles |
| Size | 25 x 39.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Lido "Pour Vous"
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1961 |
| Artist | René Gruau |
| Size | 15.25 x 23 1/8 |
| Country of Poster | Unknown |
Lido Bonjour la Nuit! Original Lido poster
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1971 |
| Artist | René Gruau |
| Size | 15 7/8" x 23.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Lido Cocorico (S)
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1981 |
| Artist | René Gruau |
| Size | 15. 3/8" x 23" |
| Country of Poster | Unknown |
Lido Cocorico - large format
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1980s |
| Artist | René Gruau |
| Size | 30.5 x 45.5 |
| Country of Poster | Unknown |
London Come Wearing Just a Smile
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1968 |
| Artist | Alan Aldridge |
| Size | 20x30 inches |
| Country of Poster | Unknown |
Lothe Lachmann Theater Video Teatr
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Genre 2 | Polish School of Posters |
| Year | 1989 |
| Artist | Franciszek Starowieyski |
| Size | 25" x 36" |
| Country of Poster | Poland |
Messett's Musical Entertainers
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1900 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 28" x 42" |
| Country of Poster | Unknown |
Miss Helyett
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1891 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 15.25" x 23.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Mistinguett Moulin Rouge | Paris cabaret
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1926 |
| Artist | Charles Gesmar |
| Size | 30" x 47.5 |
| Country of Poster | Unknown |
National Film Day
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Genre 2 | Theatre & Opera |
| Year | 1973 |
| Size | 27" x 41" |
| Country of Poster | US |
New Year's Eve Central Park 1974-1975
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | Richard Bernstein |
| Size | 25" x 36" |
| Country of Poster | Unknown |
Officiel Paris Spectacles
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1910 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 27" x 38" |
| Country of Poster | Unknown |
Opera / Play poster w/o text
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1890 |
| Artist | Faria |
| Size | 13.75" z 19.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Othello (and Desdemona) theater poster
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1920 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 30.5" x 20" |
| Country of Poster | Unknown |
Otto Landauer (Opera glasses) (bookplate) 1926
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1926 |
| Artist | Ludwig Hohlwein |
| Size | 9" x 11.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Owl and Pussy Cat - Greek theater poster
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1960 |
| Artist | Signed |
| Size | 19 x 26.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Paco Reyes Presenta Su Ballet Teatro con y Gloria Libran
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1940 |
| Artist | Rafael Caseres |
| Size | 38 x 27.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Panache Lido Cabaret poster linen-backed
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1980s |
| Artist | René Gruau |
| Size | 15.5" x 23.5" |
| Country of Poster | Unknown |
PARIS ON ICE - RAYMONDE DU BIEF
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1953 |
| Artist | Larchmont |
| Size | 31.5" X 46.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Penelope Opera in 3 acts
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1913 |
| Artist | Georges Rochegrosse |
| Size | 22 x 31 |
| Country of Poster | Unknown |
Princesse de Cirque
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1936 |
| Artist | Georges Dola |
| Size | 46" x 30.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Rabelais "Maitres de l'Affiche" plate 117
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Genre 2 | Maitres de L'Affiche |
| Year | 1885 |
| Artist | Jules Cheret |
| Size | 16" x 11" |
| Country of Poster | France |
Ratcliff -- rechnet ab
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | Blaser |
| Size | 32" x 45" |
| Country of Poster | Unknown |
Rayon d'Or - Dernier Mot de L'Eclairage
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1895 |
| Artist | (Jean de Paléologue) PAL |
| Size | 31.5" x 47.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Rayon des Soieries
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1930 |
| Artist | Maurice Dufrene |
| Size | 31" x 47" |
| Country of Poster | France |
Rices Surprise Party theater poster
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1894 |
| Artist | Arthur Zelger |
| Size | 30 x 20" |
| Country of Poster | Unknown |
Roma by Massenet
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1912 |
| Artist | Georges Rochegrosse |
| Size | 26.25" x 35" |
| Country of Poster | Unknown |
Rousselly
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. circa 1920s 192 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 16" x 24.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Slaughter House - Rzeznia
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1985 |
| Artist | Jerzy Czerniawski |
| Size | 26.5" x 39.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Spartacus Deutsche Staatsoper Berlin
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1973 |
| Artist | Dobieck |
| Size | 32" x 45" |
| Country of Poster | Unknown |
The Balcony
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1986 |
| Artist | Wiktor Sadowski |
| Size | 26" x 38.25" |
| Country of Poster | Poland |
The Campaign For Carnegie Hall
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1985 |
| Artist | Per Arnoldi |
| Size | 27.5" x 39.5" |
| Country of Poster | Denmark |
