Advertising Posters
Showing 1249 - 1280 of 1868 results
Perlach Maccaroni - Spaghetti
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1948 |
| Artist | Richard Roth |
| Size | 24.75" x 33.25" |
| Country of Poster | Unknown |
PERRIER Sparkling water - (small) pop art
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1977 |
| Artist | Bernard Villemot |
| Size | 17 x 23.5 |
| Country of Poster | Unknown |
PERRIER c'est fou....
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1981 |
| Artist | Bernard Villemot |
| Size | 46.75 x 68.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Perrier Water, horizontal Pop Art
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. ca. 1983 |
| Artist | Andy Warhol |
| Size | 23.5" x 17.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Persil Eine neue Wolljacket (bookplate) 1926
| Genre | Fashion |
|---|---|
| Year | 1926 |
| Artist | Ludwig Hohlwein |
| Size | 9 x 11.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Perugina Cioccolatini - later printing
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. R-1950 |
| Artist | Frederico Seneca |
| Size | 37.75" x 54" |
| Country of Poster | Unknown |
Petty Pinup telephone + arms Crossed
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1940s |
| Artist | George Petty |
| Size | 12.5" x 19" |
| Country of Poster | Unknown |
Peugeot Cycles - Motorcycle
| Genre | Motorcycles & Bicycles |
|---|---|
| Year | c. 1955 |
| Artist | Pierre Couronne |
| Size | 31.5 x 42 |
| Country of Poster | Unknown |
Peugeot La 18 ch art deco automobile
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | c. circa 1925 |
| Artist | Rene Vincent |
| Size | 24.25" x 34" |
| Country of Poster | Unknown |
Pharamond
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1930 |
| Artist | Pierry |
| Size | 11.5 x 16" |
| Country of Poster | Unknown |
Philadelphia Fly TWA | Liberty Bell - linen backed
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 50-60's |
| Artist | David Klein |
| Size | 24.5 x 39.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Philips Television
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1950 |
| Artist | Adolphe Jean Marie Cassandre |
| Size | 16" x 12" |
| Country of Poster | Unknown |
PHOSPHORUS
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1950's |
| Artist | Howard Cox |
| Size | 15.5" x 19" |
| Country of Poster | Unknown |
Picasso - Paix D'esarment - Peace lithograph
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1960 |
| Artist | Pablo Picasso |
| Size | 31.75 x 47 |
| Country of Poster | Unknown |
Picasso and The Weeping Women
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1994 |
| Artist | Pablo Picasso |
| Size | 39.5 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
PICASSO, Galerie Louise Leiris Exhibition
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Pablo Picasso |
| Size | 19" x 29 |
| Country of Poster | Unknown |
Piedmont American Heritage travel poster
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1980 |
| Artist | Douglas Annand |
| Size | 25" x 37" |
| Country of Poster | Unknown |
Piedmont, Take Off and Paint the Town
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1965 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 25.5" x 37" |
| Country of Poster | Unknown |
PILE GAME Cassell's Poultry
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1890 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 8" x 11" |
| Country of Poster | Unknown |
Pin Up Girl with Red Hat
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1940s |
| Artist | Billy Devorss |
| Size | 15.25" x 20" |
| Country of Poster | Unknown |
Pin-Up - Telephone Call
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1940 |
| Artist | George Petty |
| Size | 12.25 x 18.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Plages de France
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Albert Marquet |
| Size | 39" x 24.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Plant a Victory Garden
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | c. c 1940's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 18.5 x 20.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Plaza de Toros Monumental
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1976 |
| Artist | Arturo Ballester |
| Size | 31.5 x 43 |
| Country of Poster | Unknown |
Pleasant Scandinavia
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1950 |
| Artist | Otto Nielsen |
| Size | 25 x 39.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Pleasant Scandinavia
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1955 |
| Artist | Otto Nielsen |
| Size | 24 x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
Plombieres Les Bains (Vosges)
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1939 |
| Artist | Adrien Senechal |
| Size | 24" x 39.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Plymouth Station Wagon Woodie
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | c. 1940's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 24 x 35.5 |
| Country of Poster | Unknown |
POINT BLEU RADIO
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1949 |
| Artist | Pierre Baudouin |
| Size | 31" X 47" |
| Country of Poster | Unknown |
Pointe de Penmarch
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1926 |
| Artist | (Charles Hallo) ALO |
| Size | 29.25" x 41" |
| Country of Poster | Unknown |
POLAC BROS CIRCUS
| Genre | Circus, Cyrk & Magic |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 20" x 28" |
| Country of Poster | Unknown |
Pompe Caruelle - water pump
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1924 |
| Artist | Marccel Jeaune |
| Size | 15.5 x 23.25" |
| Country of Poster | Unknown |
