Advertising Posters
Showing 1153 - 1184 of 1868 results
On The Job For Victory (Small. Format)
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | 1918 |
| Artist | Jonas Lie |
| Size | 19.25 x 14.24 |
| Country of Poster | Unknown |
Once Upon a Time - US 1 sheet
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1976 |
| Artist | Joe Smith |
| Size | 27" x 41" |
| Country of Poster | Unknown |
One Days Pay - United War Work Campaign
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | 1918 |
| Artist | R. G. Morgan |
| Size | 20.75" x 28" |
| Country of Poster | Unknown |
One Little Indian - US 1 sheet
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1973 |
| Artist | Walt Disney |
| Size | 27" x 40" |
| Country of Poster | Unknown |
Opera / Play poster w/o text
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1890 |
| Artist | Faria |
| Size | 13.75" z 19.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Or-Kina Sabatier
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1935 |
| Artist | A Gardi |
| Size | 9.5" x 12.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Orangina - Horiztonal (Lady on Beach) linen
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1984 |
| Artist | Bernard Villemot |
| Size | 23" x 17.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Orangina Man - Razzia
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1992 |
| Artist | Razzia |
| Size | 32" x 61" |
| Country of Poster | Unknown |
Orelia
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1983 |
| Artist | Bernard Villemot |
| Size | 34" x 25" |
| Country of Poster | Unknown |
Origiinal 1000 Km de Buenos Aires Argentina
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1971 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 30 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
Original Les Codes de CHANEL | linen-backed
| Genre | Fashion |
|---|---|
| Year | 2010 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 22" x 28" |
| Country of Poster | Unknown |
Original Les Vins de Bourgogne - red wine
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1916 |
| Artist | Guy Arnoux |
| Size | 31.25" x 47" |
| Country of Poster | Unknown |
Original Levis's Olympic Skiing North America
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1979 |
| Artist | Michael Gibson |
| Size | 18 x 24 |
| Country of Poster | Unknown |
Original North American Porsche Caravan
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Country of Poster | Unknown |
Original Porsche-Sieg 500 Km IMOLA
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1976 |
| Artist | Erich Strenger |
| Size | 30 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
Original Save Waste Fats for Explosives
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Henry Koerner |
| Size | 20 x 27.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Original Trink (Drink) Coca Cola das erfrischt
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. c 1950 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 9" x 13.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Ortalion Calze Original Vintage Poster
| Genre | Fashion |
|---|---|
| Year | c. circa 1965 |
| Artist | René Gruau |
| Size | 39.25" x 54.5" |
| Country of Poster | Unknown |
ÖSterrich Vorarlberg
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1945 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 20.75 x 30.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Othello (and Desdemona) theater poster
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1920 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 30.5" x 20" |
| Country of Poster | Unknown |
Otto Landauer (Opera glasses) (bookplate) 1926
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1926 |
| Artist | Ludwig Hohlwein |
| Size | 9" x 11.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America - Oil (Small)
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 11 x 16 |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Cotton # 1
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Cotton # 2
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Electricity # 1
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Electricity # 2
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Electricity # 3
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Electricity # 4
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Iron and Steel #2
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 32" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Motion Pictures # 1 - on linen
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Motion Pictures # 2
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Our America Motion Pictures # 3
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 31.75" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
