Advertising Posters
Showing 961 - 992 of 1868 results
Lido Cocorico - large format
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1980s |
| Artist | René Gruau |
| Size | 30.5 x 45.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Liechtenstein Principality Furstentum
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1967 |
| Artist | Edward Von Falz Fein |
| Size | 25 x 39.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Lincoln Said Save Food
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | c. 1917 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 29.5" x 41.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Line Up, Boys! - Enlist Today!
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | c. 1915 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 18 x 26" |
| Country of Poster | Unknown |
Lippincott's
| Genre | Maitres de L'Affiche |
|---|---|
| Year | 1897 |
| Artist | William Carqueville |
| Size | 8 5/8" x 12 3/8" |
| Country of Poster | Unknown |
Lippincott's August
| Genre | Maitres de L'Affiche |
|---|---|
| Year | 1898 |
| Artist | William Carqueville |
| Size | 11" x 15.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Lippincott's May
| Genre | Maitres de L'Affiche |
|---|---|
| Year | 1896 |
| Artist | William Carqueville |
| Size | 11.5" x 15.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Liqueur Menthe-Pastille
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1905 |
| Artist | Misti (Ferdinand Mifliez) |
| Size | 22.75" x 31" |
| Country of Poster | Unknown |
Lisieux Centre Mondial de Pelerinage
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1937 |
| Artist | Fred Money |
| Size | 24.75 x 39.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Little big hockey player
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1990 |
| Artist | Karel Vaca |
| Size | 23" x 32" |
| Country of Poster | Unknown |
Little Girl
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1915 |
| Artist | Leonetto Cappiello |
| Size | 9" x 10.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Lobo King of the Wolfpack
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1962 |
| Artist | Walt Disney |
| Size | 27" x 41" |
| Country of Poster | Unknown |
LOCOMOTIVE A VAPEUR - SNCF Railroad
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1947 |
| Artist | P. Bouvry |
| Size | 47.25 x 32 |
| Country of Poster | Unknown |
London (England) Horse Guards
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1960's |
| Artist | Sam Wisnom |
| Size | 25 x 37 |
| Country of Poster | Unknown |
London - Berliet
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1906 |
| Artist | Rene Vincent |
| Size | 9 3/4 x 8 |
| Country of Poster | Unknown |
London Come Wearing Just a Smile
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1968 |
| Artist | Alan Aldridge |
| Size | 20x30 inches |
| Country of Poster | Unknown |
LONDON FLY TWA JETS (S)
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1957 |
| Artist | David Klein |
| Size | 15.75" X 25" |
| Country of Poster | Unknown |
London Jet B.O.A.C. -BOAC
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1953 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 25" X 40" |
| Country of Poster | Unknown |
LOS ANGELES
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1965 |
| Artist | Howard Koslow |
| Size | 25 3/8" X 38" |
| Country of Poster | Unknown |
Los Angeles Fly TWA Jets
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | David Klein |
| Size | 25 x 39.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Loterie National Prix de L'arc de Triomphe
| Genre | Consumer Products |
|---|---|
| Year | c. 1950-1960S |
| Artist | Philippe Fore |
| Size | 15" x 23.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Loterie Nationale
| Genre | Consumer Products |
|---|---|
| Year | 1940 |
| Artist | Derouet Lesacq |
| Size | 15.75" x 23.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Loterie Nationale (Frog)
| Genre | Consumer Products |
|---|---|
| Year | 1961 |
| Artist | William Nepoleon Grove |
| Size | 11.25 x 15 |
| Country of Poster | Unknown |
Loterie nationale L'arc de Triomphe
| Genre | Consumer Products |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | Bernard Villemot |
| Size | 11" 15" |
| Country of Poster | Unknown |
Lothe Lachmann Theater Video Teatr
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Genre 2 | Polish School of Posters |
| Year | 1989 |
| Artist | Franciszek Starowieyski |
| Size | 25" x 36" |
| Country of Poster | Poland |
Lotta col Voto PSI Hitler
| Genre | Propaganda |
|---|---|
| Year | 1946 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 27.5" x 39.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Louis Vuitton - Parc du Bagatelle 1991
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1991 |
| Artist | Razzia |
| Size | 20 x 28.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Louis Vuitton Classic Parc de Bagatelle 2000
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 2000 |
| Artist | Razzia |
| Size | 24 x 31.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Louis Vuitton Concours Automobiles 1993
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1993 |
| Artist | Razzia |
| Size | 19.5" x 29" |
| Country of Poster | Unknown |
LOUIS VUITTON SAN DIEGO AMERICA'S CUP
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1995 |
| Artist | Razzia |
| Size | 25.5" X 33.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Lourdes Teleferique du Beout
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1952 |
| Artist | Hubert Mathieu |
| Size | 24.5 x 39.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Loyalty to One Means Loyalty to Both
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | c. 1918 |
| Artist | Gordon Grant |
| Size | 17.25 x 23.5 |
| Country of Poster | Unknown |
