Exhibition & Festival Advertising Posters
Showing 65 - 85 of 85 results
Raoul Dufy - Huiles- Aquarelles- Dessins
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1968 |
| Artist | Raoul Dufy |
| Size | 19.5 x 28" |
| Country of Poster | Unknown |
RIP YOURSELF (Rest in Peace) pop art
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1999 |
| Artist | Charles Anderson |
| Size | 19 xx 25 1/8 |
| Country of Poster | Unknown |
Rouault Musee Cantini Marseille DUO
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1960 |
| Artist | Georges Henri Rouault |
| Size | 19.5 x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
Salon de la Industria Cinematografica
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Illegible |
| Size | 27.75x39 |
| Country of Poster | Unknown |
Sculpture of Black Africa, The Paul Tishman Collection
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1968 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 17.25" x 21.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Sephardi American Federation hand signed
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1993 |
| Artist | Razzia |
| Size | 24.25" x 32" |
| Country of Poster | Unknown |
Societe Internationale
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1900 |
| Artist | Maurice Realier-Dumas |
| Size | 11.5" x 15.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Steinlen Retrospective
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1961 |
| Artist | Theophile Alexandre Steinlen |
| Size | 19 x 26 |
| Country of Poster | Unknown |
Swierzy Expo Poster
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1977 |
| Artist | Andrzej Pagowski |
| Size | 26.75" x 36.5" |
| Country of Poster | Unknown |
T. Lautrec
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1985 |
| Artist | Mieczyslaw Gorowski |
| Size | 27" x 36.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Terres de Grand Feu
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | Joan Miro |
| Size | 9 3/8" x 12.5" |
| Country of Poster | Unknown |
The Disney Channel Promotional Poster
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Genre 2 | Miscellaneous |
| Year | 1982 |
| Size | 25" x 37" |
| Country of Poster | US |
The Masterpieces of Russian
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1999 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 24 c 35.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Ting - Galerie Maeght
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | Ting Walasse |
| Size | 19.75" x 28.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Tokyo Disneyland & Epcot Center - Always Building a Better Mouse
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Genre 2 | Miscellaneous |
| Year | 1978 |
| Size | 20" x 26" |
| Country of Poster | US |
Torsos Ace Gallery Grand Palais Paris | Signed
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1977 |
| Artist | Andy Warhol |
| Size | 40" x 60" |
| Country of Poster | Unknown |
Two Women Dancing
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1981 |
| Artist | Henri Toulouse-Lautrec |
| Size | 27 x 38.5 |
| Country of Poster | Unknown |
UNIVERSITY ART MUSEUM BERKLEY
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1969 |
| Artist | Richard Lindner |
| Size | 23.5" x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
VALLAURIS Exposition 55 Art print
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | Pablo Picasso |
| Size | 15.75" X 20" |
| Country of Poster | Unknown |
VIALLAT CENTRE GEORGES POMPIDOU
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1982 |
| Artist | Claude Viallat |
| Size | 19.5" X 27.5" |
| Country of Poster | Unknown |
World's Fair Spokane USA, 1974 Calendar
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | R. J. Arendt |
| Size | 8.5" x 21" |
| Country of Poster | Unknown |
