Exhibition & Festival Advertising Posters
Showing 33 - 64 of 85 results
Fourth Annual North Beach Photographic Art Fair
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1974 |
| Artist | Gilbert Johnson |
| Size | 14” x 21” |
| Country of Poster | US |
Galerie Adrien Maeght - Peter Klasen
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1983 |
| Artist | Peter Klasen |
| Size | 18.75" x 29" |
| Country of Poster | Unknown |
GALLERY DOCUMENTS GÉNÉRATION
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1980 |
| Artist | Francois Boisrond |
| Size | 27.5" x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
HIROSADA: OSKAKA PRINTMAKER
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1984 |
| Artist | Konishi Hirosada |
| Size | 25" x 19" |
| Country of Poster | Unknown |
HOOD WINKED?
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 2011 |
| Artist | Mike Kelley |
| Size | 18" x 24" |
| Country of Poster | Unknown |
I LOVE LIBERTY | Statue of Liberty | 1982 Pop Art
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1982 |
| Artist | Roy Lichtenstein |
| Size | 24" X 39.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Images De La Revolte - hand signed and #'d
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1982 |
| Artist | Razzia |
| Size | 23" x 33.5" |
| Country of Poster | Unknown |
James Dean LA
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1984 |
| Artist | Richard Saul Duardo |
| Size | 22" x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
Kathe Kollwitz und Paul Holz
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1988 |
| Artist | Käthe Kollwitz |
| Size | 23.25" x 17.75 |
| Country of Poster | Unknown |
L'Andalouise au Temps des Maures
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1899 |
| Artist | Jules Cheret |
| Size | 51" x 36" |
| Country of Poster | Unknown |
La Femme S'Affiche | on linen
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1990 |
| Artist | Eric Kellenberger |
| Size | 11.75" x 16" |
| Country of Poster | Unknown |
Leipziger Messe Int'l Trade Fairs
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1937 |
| Artist | Walter Illner |
| Size | 24.75" x 37" |
| Country of Poster | Unknown |
Les Artistes Decorateurs Grand Palais
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1953 |
| Artist | Jean Colin |
| Size | 15.75" x 23.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Les Constructeurs
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1958 |
| Artist | Fernand Leger |
| Size | 9 3/8" x 12.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Marine Nationale
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | c. 1960 |
| Artist | Jean Desaleux |
| Size | 24.75 x 39 |
| Country of Poster | Unknown |
Mosner Galeries Documents Vinci Loft
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1988 |
| Artist | Ricardo Mosner |
| Size | 27" x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
MOZART EN FRANCE - 200th Birthday
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1956 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 17.75" X 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Murcia - Fiesta de Primavera
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Genre 2 | Travel |
| Year | 1955 |
| Artist | Laordem |
| Size | 12.25" x 18.5" |
| Country of Poster | Spain |
Muscletone
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1999 |
| Artist | Charles Anderson |
| Size | 18.5 x 25.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Musee de Lyon
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | Fernand Leger |
| Size | 9 3/8" x 12.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Musee Toulouse-Lautrec at Albi Exhibition
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Pierre Bonnard |
| Size | 21.25" x 34.75" |
| Country of Poster | Unknown |
National Film Day
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Genre 2 | Theatre & Opera |
| Year | 1973 |
| Size | 27" x 41" |
| Country of Poster | US |
New York World's Fair
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1964 |
| Artist | Bob Peak |
| Size | 11" x 16" |
| Country of Poster | US |
Oeuvres Recentes
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | Joan Miro |
| Size | 9 3/8" x 12.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Paris 1937 - Exposition Internationale
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1937 |
| Artist | Jean Carlu |
| Size | 10.5" x 15.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Paris Posters
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1982 |
| Artist | Razzia |
| Size | 24.5" x 34.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Pêches Maritimes
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1982 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 19 3/8 x 27.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Peintures Bibliques Recentes - Jacob's Ladder
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1977 |
| Artist | Marc Chagall |
| Size | 20.5 x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
Picasso - Paix D'esarment - Peace lithograph
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1960 |
| Artist | Pablo Picasso |
| Size | 31.75 x 47 |
| Country of Poster | Unknown |
Picasso and The Weeping Women
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1994 |
| Artist | Pablo Picasso |
| Size | 39.5 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
PICASSO, Galerie Louise Leiris Exhibition
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Pablo Picasso |
| Size | 19" x 29 |
| Country of Poster | Unknown |
Rabid with Sophistication
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1980 |
| Artist | Robert Williams |
| Size | 22.75" x 28.75" |
| Country of Poster | Unknown |
