Advertising Posters
Showing 1217 - 1248 of 1868 results
PAN AM HAWAII Surfing Poster
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | c. 1970 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 28" x 41" |
| Country of Poster | Unknown |
Pan American World Airways Clippers
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1940-1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 17 x 14.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Panache Lido Cabaret poster linen-backed
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | c. 1980s |
| Artist | René Gruau |
| Size | 15.5" x 23.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Parc de Bagatelle - Louis Vuitton - Ferrari
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1989 |
| Artist | Razzia |
| Size | 20x30 inches |
| Country of Poster | Unknown |
Parc de Bagatelle 1999 - Louis Vuitton
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1999 |
| Artist | Razzia |
| Size | 23.75" x 31.5" |
| Country of Poster | Unknown |
PARC DE BAGATLLE (Talbot Lago)
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1998 |
| Artist | Razzia |
| Size | 24" X 32.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Parents' Magazine Poster
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 14.25" x 19.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Paris - Londres (Paris - London))
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1890 |
| Artist | H. Colb |
| Size | 26 x 38.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Paris 1937 - Exposition Internationale
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1937 |
| Artist | Jean Carlu |
| Size | 10.5" x 15.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Paris Gromaire Le 14 Juillet - Bastille Day
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1956 |
| Artist | Marcel Gromaire |
| Size | 24.5 x 38.5 |
| Country of Poster | Unknown |
PARIS ON ICE - RAYMONDE DU BIEF
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1953 |
| Artist | Larchmont |
| Size | 31.5" X 46.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Paris Posters
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1982 |
| Artist | Razzia |
| Size | 24.5" x 34.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Paris Propre Souriant Fleuri
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Paul Colin |
| Size | 22" x 31" |
| Country of Poster | Unknown |
Paris Societe Nationale des Chemins de Fer Francais
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1945 |
| Artist | Paul Colin |
| Size | 24.5x39.5 in |
| Country of Poster | Unknown |
Paris Venice Simplon
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. c 1979 |
| Artist | Pierre Fix Masseau |
| Size | 12.25" x 19.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Passion Play Oberammergau 1634-1934
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1934 |
| Artist | Jupp Wiertz |
| Size | 25" x 40" |
| Country of Poster | Unknown |
Pat Paulsen for President
| Genre | Propaganda |
|---|---|
| Year | 1968 |
| Artist | Phil Frank |
| Size | 16.5 x 48 |
| Country of Poster | Unknown |
PATE DENTIFRICE PL 26
| Genre | Maitres de L'Affiche |
|---|---|
| Year | 1898 |
| Artist | Boutet de Monvel |
| Size | 11.5" X 15.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Pathe 53 Radio | Tous Secteurs
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1934 |
| Artist | Georges Favre |
| Size | 31" x 46.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Patriotic League | Christy Girl
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | 1918 |
| Artist | Howard Chandler Christy |
| Size | 20 x 27" |
| Country of Poster | Unknown |
Patzcuaro, Overnight from Mexico City
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950s |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 27" x 36.6" |
| Country of Poster | Unknown |
Paul Hankar Architecte Pl. 61
| Genre | Maitres de L'Affiche |
|---|---|
| Year | 1894 |
| Artist | Adolphe Crespin |
| Size | 11" x 15.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Paul Mohr - Affiches Art Deco wall
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1932 |
| Artist | Paul Gustave Mohr |
| Size | 12.75" x 10 |
| Country of Poster | Unknown |
Paul Smith SPECTACLES Eyewear Advertising Poster
| Genre | Consumer Products |
|---|---|
| Year | c. 2010 |
| Size | 48" x 71" |
| Country of Poster | US |
Pavot Simple
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. circa 1890s |
| Artist | Alphonse Mucha |
| Size | 12.5" x 17.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Pay no more than Ceiling Prices
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1944 |
| Artist | Frederick G. Cooper |
| Size | 20.25" x 21" |
| Country of Poster | Unknown |
Pêches Maritimes
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1982 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 19 3/8 x 27.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Peintures Bibliques Recentes - Jacob's Ladder
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1977 |
| Artist | Marc Chagall |
| Size | 20.5 x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
Penelope Opera in 3 acts
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1913 |
| Artist | Georges Rochegrosse |
| Size | 22 x 31 |
| Country of Poster | Unknown |
Pennsylvania State poster
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1961 |
| Artist | Ned Smith |
| Size | 19 x 28.5 |
| Country of Poster | Unknown |
People with Open, Willing Minds
| Genre | Propaganda |
|---|---|
| Year | 1939 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 17" x 22" |
| Country of Poster | Unknown |
Perino Torino Carton in door display
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. c 1951 |
| Artist | Gian Rosa |
| Size | 9.25" x 13.25" |
| Country of Poster | Unknown |
