Advertising Posters
Showing 1121 - 1152 of 1868 results
NEW YORK United Air Lines
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1967 |
| Artist | James Jebary |
| Size | 24.75 x 38.5 |
| Country of Poster | Unknown |
New York United Airlines
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1990's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 22 x 28 inches (half sheet) |
| Country of Poster | Unknown |
New York World's Fair
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1964 |
| Artist | Bob Peak |
| Size | 11" x 16" |
| Country of Poster | US |
Newpaper Delivery
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1890 |
| Artist | Jules-Alexandre Grun |
| Size | 9.5" x 12 |
| Country of Poster | Unknown |
Next! Japan 6th War Loan | Linen backed
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1944 |
| Artist | Bingham |
| Size | 20 x 28 |
| Country of Poster | Unknown |
Ni Le Jour, Ni La Nuit
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1986 |
| Artist | Wiktor Sadowski |
| Size | 25.5" x 37.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Nice - Thermal, BERTHEMONT LES BAINS
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Emmanuel Bellini |
| Size | 32 x 47" |
| Country of Poster | Unknown |
Nicolas (Spiderweb) wine lithograph
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1930 |
| Artist | Paul Iribe |
| Size | 10 x 12.5" (25 x 32 cm) |
| Country of Poster | Unknown |
Night Before Christmas
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. circa 1987 |
| Artist | Bator |
| Size | 26" x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
Nitrolian (Fast drying paint)
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1929 |
| Artist | Leonetto Cappiello |
| Size | 47 x 63 inch (French) |
| Country of Poster | Unknown |
Normandie: Le Mont-Saint-Michel (Manche)
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1958 |
| Artist | Ray Delvert |
| Size | 15.75 x 23.5 |
| Country of Poster | Unknown |
North Coast Wine Country California - Vineyards
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1975 |
| Artist | Earl Thollander |
| Size | 24.24" x 36" |
| Country of Poster | Unknown |
NORTH GERMAN LLOYD / CHERBOUR NEW YORK
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1930's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 12.75 x 17.75 |
| Country of Poster | Unknown |
NORTH SHORE
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1987 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 27 x 41 inches |
| Country of Poster | Unknown |
NORTHERN IRELAND ULSTER
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1959 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 24.5" X 37.5" |
| Country of Poster | Unknown |
NORTHWEST ORIENT Trans World Airlines
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1958 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 11 X 16.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Norwich Castle England
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1935 |
| Artist | C. W. Hobbis |
| Size | 24 x 39 |
| Country of Poster | Unknown |
Nothing Stops These Men
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | 1918 |
| Artist | Howard Giles |
| Size | 39 x 55 inch (Italian) |
| Country of Poster | Unknown |
Nourmahal (ship)
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1901 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 13.5" x 9.5' |
| Country of Poster | Unknown |
Nouvelle Caledonie
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Monique Cras |
| Size | 25.25 x 38 |
| Country of Poster | Unknown |
NUCCIA - Rossetto per le labbra
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1940's -50's |
| Artist | Gian Rosa |
| Size | 9.5 x 13" |
| Country of Poster | Unknown |
ODENSE Denmark
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Gustav Hjortlund |
| Size | 25 x 38.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Oeuvres Recentes
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | Joan Miro |
| Size | 9 3/8" x 12.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Officiel Paris Spectacles
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1910 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 27" x 38" |
| Country of Poster | Unknown |
Old Brandy cavallino rosso
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1953 |
| Artist | Severo Pozzati Sepo |
| Size | 13" x 19" |
| Country of Poster | Unknown |
Old Manada Rum | linen backed French poster
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1930 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 47" x 63" |
| Country of Poster | Unknown |
Olio Radino (mini)
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Gino Boccasile |
| Size | 4 x 5.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Olympische Spiele Munchen 1972
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1972 |
| Artist | Horst Antes |
| Size | 25 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
Olypic Games, Munich 1972
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | 1969 |
| Artist | Charles Lapique |
| Size | 25" x 39.5' |
| Country of Poster | Unknown |
On les Aura! Souscrivez
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | 1916 |
| Artist | Jules Abel Faivre |
| Size | 31.5" x 44" |
| Country of Poster | Unknown |
On The Job for Victory
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | 1917 |
| Artist | Jonas Lie |
| Size | 38 1/8" x 29 1/8 |
| Country of Poster | Unknown |
On The Job For Victory (Med. Format)
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | 1918 |
| Artist | Jonas Lie |
| Size | 38.5 x 29.25 |
| Country of Poster | Unknown |
