Advertising Posters
Showing 1057 - 1088 of 1868 results
Mexico- Untied Air Lines
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Carlos Ruano- Llopis |
| Size | 26/75 x 37 |
| Country of Poster | Unknown |
Mi Carme de Nantes
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1968 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 23.5" x 35" |
| Country of Poster | Unknown |
MIAMI BEACH, Florida Jet National
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1960's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 28 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
Midi Libre
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1960 |
| Artist | Saint-Genies |
| Size | 46" x 62.5" |
| Country of Poster | Unknown |
MIK
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1930 |
| Artist | Jean D'ylen |
| Size | 23.5" x 15.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Miroir du Monde
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1937 |
| Artist | Leonetto Cappiello |
| Size | 10 x 14 |
| Country of Poster | Unknown |
Miss Europe (Nice, France)
| Genre | Fashion |
|---|---|
| Year | 1968 |
| Artist | Moretti |
| Size | 30" x 43.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Miss Helyett
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1891 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 15.25" x 23.5" |
| Country of Poster | Unknown |
MISSION OF SAN LUIS REY, CALIFORNIA
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Tom Hoyne |
| Size | 20" X 16" |
| Country of Poster | Unknown |
Mistinguett Moulin Rouge | Paris cabaret
| Genre | Theatre & Opera |
|---|---|
| Year | 1926 |
| Artist | Charles Gesmar |
| Size | 30" x 47.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Mit der Deutschen BUNDESBAHN
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | Leo Faller |
| Size | 23.25 X 33 |
| Country of Poster | Unknown |
Mme. Rejane
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1898 |
| Artist | Leonetto Cappiello |
| Size | 8 3/4" x 8" |
| Country of Poster | Unknown |
Modern Art
| Genre | Maitres de L'Affiche |
|---|---|
| Year | 1897 |
| Artist | Arthur W. Dow |
| Size | 9 x 12.5 |
| Country of Poster | Unknown |
MOISSONS (harvest) Loterie Nationale 1939
| Genre | Consumer Products |
|---|---|
| Year | 1939 |
| Artist | Derouet Lesacq |
| Size | 15 x 23" |
| Country of Poster | Unknown |
Molitg Les Bains de la Peau
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950 |
| Artist | P Gurtler |
| Size | 24.5" x 39.5 |
| Country of Poster | Unknown |
Monaco Grand Prix 1964
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1964 |
| Artist | J May |
| Size | 15" x 23.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Monaco 1967
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1967 |
| Artist | Michael Turner |
| Size | 16" x 24" |
| Country of Poster | Unknown |
Monaco 1984 - 42nd Grand Prix
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1984 |
| Artist | P. Beronquier |
| Size | 15.5" x 24" |
| Country of Poster | Unknown |
Mondorf-les-Baines mineral water
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1959 |
| Artist | Lex Weyer |
| Size | 24.5" x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
MONMOUSSEAU Votre Vin Methode Champenoise
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1930s-40s |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 29.5" 45.5" |
| Country of Poster | Unknown |
MONOPOLE (radio) Mermaid
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1934 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 31" x 47.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Monte Carlo
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1950s |
| Artist | Jean-Gabriel Domergue |
| Size | 24.25" x 38.75" |
| Country of Poster | Unknown |
MONTE CARLO FESTIVAL Television
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1963 |
| Artist | Molne |
| Size | 25.5" X 36" |
| Country of Poster | Unknown |
Moonlight Thinker
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1920's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 14 x 22 (Belgium after 1946) |
| Country of Poster | Unknown |
More Production
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Herbert F Roese |
| Size | 28 x 40" |
| Country of Poster | Unknown |
More Tomahawks for our United Warriors
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1942 |
| Artist | Charles Presbetonequa |
| Size | 10" x 13.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Mosellane Biere (Beer)
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1950 |
| Artist | Edouard Bollaert |
| Size | 31.5 x 47 |
| Country of Poster | Unknown |
Mosner Galeries Documents Vinci Loft
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | 1988 |
| Artist | Ricardo Mosner |
| Size | 27" x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
Moteur Cyclex
| Genre | Motorcycles & Bicycles |
|---|---|
| Year | c. 1945 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 23.75 x 30.75 |
| Country of Poster | Unknown |
Mother Goose Fairy Tale | linen backed
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1930 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 40 x 30" |
| Country of Poster | Unknown |
Motion Pictures - Our America (Small)
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1950's |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 16 x 11 |
| Country of Poster | Unknown |
Moto Cross
| Genre | Motorcycles & Bicycles |
|---|---|
| Year | 1957 |
| Artist | Signed |
| Size | 16 x 17.5 |
| Country of Poster | Unknown |
