Advertising Posters
Showing 993 - 1024 of 1868 results
LOZIER 1913 Type 74 Six Cylinder Engine
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1979 |
| Artist | Ken Nelson |
| Size | 30" x 20" |
| Country of Poster | Unknown |
Lu Petit -Beurre
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1927 |
| Artist | Creplen |
| Size | 24.5" x 33.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Lufthansa (Ski) Lift to the Alps
| Genre | Sports |
|---|---|
| Year | c. 1960's |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 24.75" x 39.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Lumber - Our American (Small)
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1943 |
| Artist | Coca Cola |
| Size | 16 x 11 |
| Country of Poster | Unknown |
LUY BOUCHET (Cheese)
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | 1929 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 13.25" X 18" |
| Country of Poster | Unknown |
Lyon A Internacia Foiro 1934, France
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1934 |
| Artist | Antoine Bazin |
| Size | 23.5 x 38.5" |
| Country of Poster | Unknown |
M/V AGUSTA Collection
| Genre | Motorcycles & Bicycles |
|---|---|
| Year | 2012 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 27 X 40 |
| Country of Poster | Unknown |
MADERE BISCUITS LEFEVRE UTILE
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. c, 1890's |
| Artist | Alphonse Mucha |
| Size | 8.2" x 11.3" |
| Country of Poster | Unknown |
Maestro Cigars - Cartone
| Genre | Consumer Products |
|---|---|
| Year | c. circa 1917 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 14.25" x 17.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Magneto Lumiere L M C
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | c. 1920- 1930 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 32 x 47.5 |
| Country of Poster | Unknown |
MAK Pils Beer Brasserie Maire
| Genre | Food & Beverage |
|---|---|
| Year | c. 1940's |
| Artist | Deloof |
| Size | 18 x 23" |
| Country of Poster | Unknown |
Make Every Minute Count For Pershing
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | c. 1917 |
| Artist | Adolf Treidler |
| Size | 21" x 27.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Make this Pledge
| Genre | World War II |
|---|---|
| Year | 1944 |
| Artist | Frederick G. Cooper |
| Size | 20.25" x 28.5" |
| Country of Poster | Unknown |
Mantova Italy - ENIT
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | c. 1930s |
| Artist | Giovanni Guerrini |
| Size | 25.5" x 39" |
| Country of Poster | Unknown |
Manufacture de Bicyclettes
| Genre | Motorcycles & Bicycles |
|---|---|
| Year | c. 1894 |
| Artist | Laurent Corrois |
| Size | 25 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
Map of New Zealand , vignettes
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1962 |
| Artist | Howard Mallitte |
| Size | 39.75" x 29.75" |
| Country of Poster | Unknown |
Mariens Rally 'Round the Flag
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | 1916 |
| Artist | Sidney H. Riesenberg |
| Size | 30" x 40" |
| Country of Poster | Unknown |
MARILYN MONROE (swimwuit pinup)
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1953 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 22" x 62" |
| Country of Poster | Unknown |
Marilyn Monroe Golden Dreams
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | c. 1950's |
| Artist | Tom Kelly |
| Size | 20 x 30.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Marina Militare | Italian Recruitment | linen
| Genre | Propaganda |
|---|---|
| Year | 1960 |
| Artist | Corrado Mancioli |
| Size | 35.5 x 51" |
| Country of Poster | Unknown |
Marine Nationale
| Genre | Exhibition & Festival |
|---|---|
| Year | c. 1960 |
| Artist | Jean Desaleux |
| Size | 24.75 x 39 |
| Country of Poster | Unknown |
Marine Nationale
| Genre | Propaganda |
|---|---|
| Year | c. 1950s |
| Artist | Jean Evan |
| Size | 24.5 x 39 |
| Country of Poster | Unknown |
Marines Put Fighting Blood in your Business
| Genre | World War I |
|---|---|
| Year | c. 1918 |
| Artist | Dan V. Smith |
| Size | 28" x 19.25 |
| Country of Poster | Unknown |
Marken-WELT MEISTER '79 Porsche
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1979 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 30 x 40 |
| Country of Poster | Unknown |
Martini Porsche 935
| Genre | Automobile |
|---|---|
| Year | 1976 |
| Artist | Anonymous Artists |
| Size | 27" x 35" |
| Country of Poster | Unknown |
Maschinenbau- Berbau
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1890 |
| Artist | F. Wust |
| Size | 11 x 14 |
| Country of Poster | Unknown |
Matson Lines Hawaii - A God Appears
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1954 |
| Artist | Eugene Savage |
| Size | 12 x 21" |
| Country of Poster | Unknown |
Matson Lines Hawaii - A God Appears
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1954 |
| Artist | Eugene Savage |
| Size | 12 x 21" |
| Country of Poster | Unknown |
Matson Lines Hawaii - Festival of the Sea
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1956 |
| Artist | Eugene Savage |
| Size | 12 x 21" |
| Country of Poster | Unknown |
Matson Lines Hawaii - Hawaii's Decisive Hour
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1954 |
| Artist | Eugene Savage |
| Size | 12" x 21" |
| Country of Poster | Unknown |
Matson Lines Hawaii- Pomp and Circumstance
| Genre | Travel |
|---|---|
| Year | 1954 |
| Artist | Eugene Savage |
| Size | 20.5" x 11.25" |
| Country of Poster | Unknown |
Mazizona
| Genre | Miscellaneous |
|---|---|
| Year | 1985 |
| Artist | Mieczyslaw Gorowski |
| Size | 38.5" x 26.5" |
| Country of Poster | Unknown |
